Yazı Üstü
Oyun-KonsolTeknoloji

Sony yeni bir patent aldı! PS5 Pro geliyor olabilir

Yazı İçi 1

2020 yılının sonlarına yaklaşmamız ile birlikte, oyun severleri de heyecanlı günler bekliyor diyebiliriz. Yıl sonunda piyasaya sürülecek olan Xbox Series X ve PlayStation 5, birçok yönden oyuncuları heyecanlandırmış durumda. Etkinlikler her ne kadar oyuncuları tam anlamıyla tatmin etmiş olmasa da, bu konsolların 2020 yılına damga vuracağına kesin gözle bakılıyor. Son zamanlarda ise PlayStation 5 Pro iddiaları gündeme geliyordu. Son gelen haberlere göre Sony, PS5 Pro için yeni bir patent almış olabilir.

Yazı İçi 2

PlayStation 5 Pro modeli gelecek olsa bile, bunun yakın zamanda gerçekleşeceği düşünülmüyor. Ancak Sony, hazırlıklara çoktan başlamış gibi.

Yazı İçi 3


Yazı İçi 4

Yeni alınan patent, PS5 Pro modeline işaret ediyor olabilir

Sony tarafında alınan yeni bir patent, PlayStation 5 Pro modeline işaret ediyor olabilir. Şirket patenti geçtiğimiz yıl almış olsa da, ortaya yeni çıkmış durumda. Sony tarafından PlayStation 5 Pro modeli için resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, şirket hazırlıklarına çoktan başlamış gibi. Alınan patent PlayStation 5 Pro modelini işaret ediyor olsa da, Pro modelin yakın zamanda gelmesi planlanmıyor.

Yazı İçi 5

PS5 Pro için alınan patentin teknik ismi ise “ev konsolu ve bulut oyun için ölçeklenebilir oyun konsolu” olarak geçiyor. Patente göre olası bir PlayStation 5 modeli, bulut oyunları ile birlikte gelip PlayStation Now hizmetinden faydalanabilecek. Patentin açıklamasına göre ise arabellek yönetimi değişiyor. Patentte yer alan açıklama ise, “Arabellek yönetimi, kendi video karelerini veya her video karesinin ayrı bölümlerini oluşturan birden fazla GPU ile birlikte gerçekleştirilir. GPU’lar, HDMI üzerinden birbirleri arasında bilgi akışı sağlar.” şeklinde.

Patentin devamında ise, “SoC (yonga) teknolojisi, konsollar üzerinde uygulanabilir. Tek bir SoC, konsolun temel sürümü için kullanılabilir. Çoklu SoC’ler ise, temel sürüme göre çok daha yüksek işleme ve depolama kapasitene sahip konsollar için kullanılabilir. Daha yüksek seviyedeki konsol, daha fazla RAM içermesinin yanı sıra bulut optimizasyonu için de kullanabilir.” açıklamasına yer verilmiş.

Temel ve yüksek seviyedeki konsol kelimelerini dikkate aldığımızda, PS5 için bir normal model ve birde Pro modeli ortaya çıkıyor. Ayrıca patentin bulut teknolojisi üzerinde durması, pratikte PlayStation 5 Pro ile PlayStation 4 Pro modelinin benzer tarzda olmayacağını da belirtiyor olabilir.

Ek olarak Sony gibi büyük şirketler, birçok patent başvurusunda bulunur ancak bunların birçoğu hayata geçirilmez. Eğer PlayStation 5 Pro modeli için bir çalışma gerçekleşiyor olsa bile, bunu kısa zamanda göremeyeceğiz gibi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu