Yazı Üstü
Bilgisayar

LAPTOP BATARYA SAĞLIĞI NASIL KORUNUR

Yazı İçi 1

Yazı İçi 2

 

Yazı İçi 3

Hemen hemen hepimiz hayatında önemli bir yere sahip olan laptoplarda batarya ömrü giderek azalmaya başladı.Bu yazımızda sizlere laptop batarya sağlığını nasıl koruyabileceğiniz anlatıcaz.

Yazı İçi 4

 

Yazı İçi 5

Öncelikle en çok yaptığımız hatalardan bir olan laptopu sürekli sarjda kullanmak pil ömrünü ciddi bir şekilde azaltmakla birlikte bilgisayarımıza da hasar verebilmektedir.Bu hatadan kaçınmak için biligisayarımızın bataryası dolduğu anda sarj ile bağını kesmeliyiz.

 

Bir diğer hatalarımızdan bir tanesi ise bilgisayarımızın kapanmasına izin vermememiz.Pilin tamamen bitip kapanmasına sadece ayda bir izin vermeliyiz.Pilin tetikleme hücrelerinin canlı kalması için bu işlemi uygulamak oldukça önemli.

Bataryamızı nemden ,sıvı temasından ve aşırı sıcaklıktan uzak tutmalıyız.Aksi halde pilimiz şişebilir veya patlama reksiyonu gösterebilir.

Bataryamız şiştiğinde ve yuvasına tam oturmuyorsa zorlamamalıyızve bataryayı delmeye çalışmamalıyız.

Bataryamızın sarjı tam dolmadan prizden çekmemizde diğer yapılan büyük hatalardan bir tanesi.Bataryamızın sarjı tam dolmadan prizden çekmemeye özen göstermeliyiz aksi halde bataryamızın ömrü azalır.


Bu yazımda sizlere laptop batarya sağlığı hakkında bilig vermeye çalıştım.Sizlerde görüş ve önerlilerinizi benimle  paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu